V rámci IT člověk musí držet krok i co se týká různých gadgetů. Po pár letech jsem tedy vyměnila starý iPhone za nový. Trochu jsem se bála, abych nastavováním nového zařízení nestrávila “mládí”, ale říkala jsem si, že zrovna u Apple to mají docela vychytané.

Nicméně pár postřehů, na které mě na žádném webu úplně neupozornili…

  1. vytvořte si na cloudu co nejaktuálnější zálohu starého iPhonu (i když použijete rychlý start, kdy staré a nové zařízení přiblížíte k sobě a ona si toho dost povědí, stejně se ten základ nahrává ze zálohy na cloudu)
  2. ano, je tady úžasná věc, jménem Rychlý start (viz níže), ale mějte na paměti, že tento rychlý start za vás tak nastaví wifi a hesla k ní, Apple ID, pár dalších vlastních nastavení, ale v zásadě jen zlomek toho, co v zařízení máte
    1. Zapněte nový iPhone a umístěte ho do blízkosti starého zařízení
    2. Na starém zařízení se objeví obrazovka vybízející k rychlému nastavení nového iPhonu. Zkontrolujte Apple ID a klikněte na Pokračovat
    3. Na novém iPhonu se objeví animace, na starém se pak spustí fotoaparát. Staré zařízení podržte nad novým a pak hledáčkem zaměřte animaci.
    4. Na novém iPhonu zadejte kód ke starému zařízení
  3. pak přijde to obnovení ze zálohy. Doporučuji, začněte s nastavováním telefonu večer, pokud potřebujete být k zastižení v rámci běžné pracovní doby. I mě zaskočilo, jak dlouho se telefon uváděl do provozuschopného stavu, obzvláště proto, že kromě obnovení ze zálohy si ještě samozřejmě stahoval všechny aktualizace systému.
  4. když už jsem měla opravdu radost, že se mi někdo i dovolá… Narazila jsem na naprosto odlišný přístup různých aplikací, co se týká opětovného zadávání hesel a přihlašování.
    1. Maily – skvělé, mám tak 3 Exchange servery a jeden Gmail. S Gmailem trochu problém, na Exchange jsem nemusela ani sáhnout
    2. Endomondo – naprostá pohoda. Nic jsem neřešila, nemusela jsem se ani přihlásit
    3. Facebook, Instagram – ok, chápu, že v rámci nějakého zabezpečení je potřeba znovu zadat hesla, ale že si Instagram nepamatoval ani ty uživatele… no, budiž
    4. Bankovní aplikace. Ty mě pobavily asi nejvíc. A stály asi nejvíc času. Mám totiž v rámci pracovních povinností přístupy hned do 4 bank. A jde o peníze, takže nikdo nečeká, že to bude tak jednoduché, jako s aplikacemi sledujícími počet naběhaných kilometrů. Je naprosto v pořádku, že musíte odebrat staré zařízení a nové zařízení musíte zaregistrovat v rámci svého internetového bankovnictví, ALE…
      1. AirBank a mBank – naprostá pohoda, hned se popasovaly i s Face ID, obzvláště AirBanka se svým QR kódem
      2. Fio Banka – ta má otřesnou aplikaci pro mobily, která by se hodila do minulého století. Ani předtím neměla přihlášení na otisk prstu, tak o Face ID nemohla být řeč, na druhou stranu, i přes svou staromódnost nebyl s nastavením problém
      3. Ale pak to přišlo. Komerční banka. Šla jsem stejnou cestou, jako v ostatních případech – na mobilu jsem se chtěla přihlásit a jako v ostatních bankách jsem čekala na výzvu (QR kód a podobně), ale tady nic. Rovnou to po mně chtělo přihlašovací jméno a heslo do mobilní aplikace. Tak jsem mu to dala. Vypadalo to, že jsem první pokus netrefila správně, tak to po mně chtělo iniciály ještě jednou. No nic, zkusila jsem to podruhé, ale stále stejná hláška o špatných údajích. Nepanikařila jsem a zadala je potřetí. A ejhle. Ukázalo se, že na počet pokusů je limit, a já teda musím jít mobil odblokovat do internetového bankovnictví. Šla jsem podle postupu na mobilu, ale ukázalo se, že nápověda (patrně od nedávné změny vzhledu internetového bankovnictví) vede poněkud špatným směrem. Než jsem zmíněné odblokování našla, podařilo se mi zablokovat přístup do banky i na všech ostatních mobilních zařízeních, kde už předtím zdárně fungoval. Co vám budu povídat, někomu v Komerčce se muselo hodně škytat a to zrovna v ne moc lichotivém gardu.

Závěrem – až si pořídíte nové Apple zařízení, jistě vám udělá radost, ale

  • nechte si na nastavení dost času, kdy prostě nebudete k dispozici
  • buďte někde na wifi, i když ta zařízení spárujete pro rychlý start, zase tolik si toho nepoví
  • jestli jsme klienti KB, začněte nejprve v internetovém bankovnictví přidáním nového zařízení, protože ta jejich aplikace vám to sama neřekne a jen se potutelně baví nad tím, za jak dlouho přijdete na to, že jste si zablokovali přístupy do banky.
Jak přejít ze starého iPhonu na nový
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *